Collection: Chalk Paint® by Annie Sloan

Now a global phenomenon, Annie Sloan first developed the Chalk Paint® range in 1990 to answer the need she had for a versatile paint that would work beautifully on furniture without priming or sanding; that would be easy to use and quick to dry; and that could be used for a number of different paint techniques. She called it Chalk Paint® because of its velvety, ultra matt finish.

Please note that colours will vary depending on screen settings.

Available in litres or 120ml sample pots.

44 products
  • Original
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Oxford Navy
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Paloma
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Paris Grey
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Primer Red
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Provence
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pure
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rodmell
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Scandinavian Pink
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Svenska Blue
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Tilton
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Versailles
    Regular price
    from $12.95
    Sale price
    from $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out